Płytki umysł

2013-03-23

Książka „The Shallows” Nicholasa Carra (w Polsce „Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg”) dała mi do myślenia. Już samo to powinno cieszyć, bo autor wysuwa tezę, że w dzisiejszych czasach głębokie myślenie zdarza nam się coraz rzadziej. Winny temu jest według autora głównie internet: Google, gdzie niemal dowolne informacje można wyszukać w ciągu sekund, FaceBook zapewniający nieskończony strumień ciągle aktualizowanych informacji, poczta elektroniczna, Twitter… Wszystko to powoduje, że myślimy szybko i płytko, a głęboka refleksja zdarza nam się coraz rzadziej.

Jeszcze bardziej przerażające jest to, że nasze mózgi przez swoją plastyczność potrafią dostosowywać się do stawianych im wymagań — a umiejętności nie używane zanikają. Dlatego taksówkarzom powiększa się część mózgu odpowiedzialna za orientację przestrzenną. Większość z nas zaś, zanurzona w stałym strumieniu rozpraszających nas nieistotnych informacji, dostosowuje się właśnie do wielozadaniowego przetwarzania takich sygnałów. Zatracając umiejętność koncentracji na pojedynczym zadaniu, czy też dłuższego i głębokiego myślenia.

Sam od jakiegoś czasu staram się wycofywać z płycizn. Koniec z Facebook, Google+, wracają do łaski książki i wykłady. Nie jest to jednak łatwe.

Polecam przeczytanie. I przemyślenie.


Komentarze

Warto czytać mądre książki. Ja polecę ,,Pokaż język" Roberta Stillera. Dla zaostrzenia apetytu garść cytatów z Wikicytatów: http://pl.wikiquote.org/wiki/RobertStiller#Poka.C5.BCj.C4.99zyk.21

Gall Anonim2013-03-28

Link się zepsuł. Po skróceniu powinien działać: http://tinyurl.com/d3tuslr

Gall Anonim2013-03-28

Ostatnio modny rant, pasujący poniekąd do tematu:
http://www.guardian.co.uk/media/2013/apr/12/news-is-bad-rolf-dobelli

"This is an edited extract from an essay first published at dobelli.com. The Art of Thinking Clearly: Better Thinking, Better Decisions by Rolf Dobelli"

Mariusz2013-04-15