Jak uchronić nasze pieniądze przed ZUS

2014-04-24

Rząd już zabrał z otwartych funduszy emerytalnych połowę naszych oszczędności, teraz zaś zabiera się za zabranie reszty. Nie każdy wie, że tylko do końca lipca można składać deklaracje pozostania w OFE. Ponieważ sam taką deklarację składałem i byłem zawiedziony informacjami na ten temat, opisuję dokładnie jak to zrobić:

 • Drogą „papierową”: deklaracja jest do ściągnięcia z Ministerstwa Finansów w PDF, lub do wypełnienia elektronicznie na stronach ZUS. Po wydrukowaniu należy ją osobiście zanieść do najbliższego oddziału ZUS, albo wysłać do ZUS pocztą.
 • Drogą elektroniczną, wygodną dla tych, którzy już mają zaufany profil w systemie ePUAP (spora część czytelników tego bloga to przedsiębiorcy, więc pewnie już taki profil mają, a jeśli nie — to warto!). Uwaga, tego oświadczenia nie ma w ePUAP! Jest w systemie ZUS PUE, do którego można się logować za pomocą profilu ePUAP. Tam też nie jest łatwo znaleźć deklarację:
  • trzeba zalogować się do ZUS PUE,
  • wejść w „Usługi -> Katalog usług elektronicznych”,
  • wpisać „OFE” do pola „Filtruj” i kliknąć „Filtruj”,
  • z listy wybrać „Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE” (ZUS-US-OFE-01),
  • oświadczenie wypełnić, podpisać profilem ePUAP i złożyć elektronicznie.

Warto nie odkładać tego w czasie, bo łatwo potem zapomnieć. Termin lipcowy nie jest przypadkowy: wtedy większość z nas będzie na urlopach.

Dlaczego uważam, że warto pozostać w OFE?

 • Moje pieniądze w ZUS nie są już moje: są zapisem, poddanym kaprysom polityków. Zapisy mogą podlegać indeksacjom, reindeksacjom, przeniesieniom, wyrównaniom, rozkładaniu wypłat, lub innym ładnie nazwanym przez polityków operacjom.
 • ZUS jest niewydajną instytucją podporządkowaną politykom.
 • Informatyzacja ZUS jest jednym z większych skandali jakie znam.
 • Uważam, że moje oszczędności powinny zasilać przedsiębiorstwa giełdowe, a nie być natychmiast przejadane przez dzisiejszych emerytów.
 • Wycofanie pieniędzy z OFE spowoduje wyprzedawanie posiadanych przez nie akcji na giełdzie.

Cała operacja jest doraźnym ratowaniem budżetu. Skonstruowana jest tak, żeby nikt się na czas o niej nie dowiedział, żeby zadziałanie było trudne i niejasne, oraz żeby domyślna bezczynność skutkowała automatycznym przeniesieniem do ZUS. Wzruszająco szczerze przyznaje to w „Gazecie Wyborczej” Bogusław Grabowski (członek Rady Gospodarczej przy premierze):

„– I bardzo dobrze, że nikomu nie będzie się chciało otwierać tych kilkunastu plików. Ludzie w ogóle nie powinni dowiedzieć się o wyborze OFE czy ZUS. A dopiero w sierpniu powinni się zorientować, że wszyscy zostali przeniesieni w całości do ZUS”.

Nacjonalizacja oszczędności zgromadzonych w funduszach emerytalnych pogrąża w moich oczach Platformę Obywatelską. Zawsze wiązałem nadzieje z liberalizmem gospodarczym i rozsądkiem ekonomicznym tej partii. Niestety, okazuje się, że w Polsce wszystkie główne siły polityczne tęsknią za socjalizmem. Nie mam na kogo głosować.

Dlaczego OFE nie prowadzą kampanii namawiając ludzi do pozostania w II filarze? Otóż rząd tego zakazał: wyłamanie się z zakazu reklamy grozi karą trzech milionów złotych. Dlatego o całej sprawie jest tak cicho: nawet media boją się za głośno odzywać, bo kara jest groźna. Na szczęście ja nie jestem dziennikarzem i nikogo nie reklamuję, więc mogę o sprawie napisać.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej:


Komentarze

W 2008 roku Sąd Najwyższy orzekł że składka w OFE NIE STANOWI własności ubezpieczonego, a konstytucja RP zapewnia tylko PRAWO a NIE OBOWIĄZEK ubezpieczenia społecznego.
"Zostanie w OFE" ma ten sens, że kiedy fundusze będą likwidowane, coś z pozostałośćią wkładu trzeba będzie zrobić - ale narazie, to głosowanie czy ZUS ma dostać pieniądze teraz czy później.
Anulowanie obligacji wciśniętych OFE ustawą ma akurat nawet sens - to ich wciskanie nie miało tam sensu i stanowi zresztą, technicznie rzecz biorac, trzecie bankructwo Polski w czasie ostatnich 3 dekad.

Antey2014-06-08

Trochę musiałem powalczyć ale się udało :) Dziękuję za tutorial, przydał się.

kasz2014-07-15