GoogleBot wykonuje kod JavaScript

2012-05-17

Google Bot wykonuje kod JavaScript

Czekałem na ten moment. Było wiadomo od dawna, że chowanie głowy w piasek i udawanie, że internet składa się ze statycznych stron HTML (oraz wymaganie żeby każda aplikacja sprowadziła się do statycznych stron HTML), nie ma przyszłości. Prędzej czy później Google musiał zacząć przetwarzać JavaScript.

Rozumiem, czemu w interesie Google było opóźnianie tego momentu: przetwarzanie JavaScript kosztuje znacznie więcej niż statycznego HTML. Tworzy też całą gamę interesujących, a dotąd nieznanych problemów z bezpieczeństwem. Dlatego uraczono nas koślawą protezą, czyli escaped_fragment. Dlaczego protezą? To rozwiązanie nie wspierało stron, gdzie część funkcjonalności (i treści) dostarcza inny serwer niż źródłowy. W dzisiejszych czasach serwer, z którego ściągany jest szkielet strony, często robi niewiele. Z innych serwerów dociągane są wyniki wyszukiwania, rekomendacje, FAQ, czy interfejsy do kontaktowania się z firmą. Udawanie, że GoogleBot może poprosić serwer o HTML zawierający całą zawartość strony, było bez przyszłości.

Przypuszczam, że to dopiero testy i minie nieco czasu zanim to rozwiązanie stanie się oficjalne, tym niemniej bardzo się cieszę.