Karpie w Bałtyku, albo jak ministerstwo będzie blokować ataki

2012-02-09

Minister Boni opublikował Wytyczne Ministra Administracji i Cyfryzacji w zakresie ochrony portali informacyjnych administracji publicznej. Czytamy w nich między innymi, że obowiązkowe jest „wdrożenie systemów eliminacji ruchu anonimizowanego (tj. TOR, znane Anon-oraz Open- Proxy, znane Anon- VPN, itp.)”.

Nawet nie wiem od czego zacząć. Może od polecenia zespołowi przeczytania wpisu w TOR FAQ na temat ataków DDoS przez TOR? Albo polecenia zastanowienia się nad sensem używania niezmiernie powolnego narzędzia do ataków DOS? A może polecenia zastanowienia się nad etyką blokowania narzędzia, które jest jedynym sposobem na dostęp do niektórych treści w represyjnych reżimach?

Miałem tylko westchnąć smutno i przemilczeć te bzdury, ale zastanowiłem się — gdyby Minister Rolnictwa wydał „Wytyczne w sprawie ograniczenia połowów karpia w Morzu Bałtyckim”, to nikt by mu tego płazem nie puścił. To dlaczego mamy tolerować to, że Minister Cyfryzacji (specjalista w rządzie do spraw cyfrowych i sieciowych!) wydaje bezsensowne wytyczne dla administracji?

Znalezienie kompetentnych doradców do spraw sieci nie jest trudne: dziennikarze nie mieli problemu z zapytaniem o zdanie Pawła Krawczyka. Niech Ministerstwo Cyfryzacji takich zatrudni.