Chwalimy się

2011-03-10

Nasze wyszukiwanie natychmiastowe (instant search) w Fablo przerobiliśmy tak, żeby wyszukiwało mając już same początki słów, nie pełne słowa. No dobrze, Daniel przerobił. Teraz można wpisać "lod sams" i natychmiast zobaczyć w wynikach lodówki samsung.

Zabawne, bo dopiero po implementacji tego zrozumieliśmy, że tak powinno było być od początku. Właśnie tak powinien działać instant search, a to co robi Google (z fikuśnym systemem sugerowanych zapytań) wcale nie jest ani intuicyjne, ani wygodne, tylko rozprasza.

Konkurencja będzie miała trudności z nadgonieniem tego, bo stosują algorytmy fonetyczne, a te nie poradzą sobie łatwo z niewymawialnymi fragmentami słów. Na razie jednak konkurencja nie nadgoniła nawet wyszukiwania natychmiastowego, które mamy od paru miesięcy, więc nie mamy wielkich obaw.

Częste pytanie na spotkaniach z klientami to: czyjego silnika wyszukiwania używacie? Tłumaczę wtedy, że własnego i wyjaśniam czemu napisaliśmy go sami. Owszem, jednym powodem jest to, że potrafimy stworzyć naprawdę dobry silnik wyszukujący. Ale równie istotne jest to, że znając go dogłębnie, możemy zmienić w nim co chcemy. Na przykład dorobić natychmiastowe wyszukiwanie inkrementalne.