Archiwa: zagadka

2011-02-14

Kolejna zagadka. Gdzie było zrobione to zdjęcie?

Jedyne co wiem, to że jest to na południu Europy (Grecja lub Włochy), przed II Wojną Światową.


Komentarze

Napewno Włochy. I albo Genua albo Triest bo tak duze statki chyba tylko tam byly w stanie wejsc :-)

Paweł Krefta2011-02-14

A jesteś pewien, że to przed wojną? Zgodnie z tym co napisano w "The Sitmar Liners: Past And Present", przed wojną Sitmar miał tylko dwa statki, oba były tankowcami i wydaje mi się, że żaden nie miał nadbudówki równo z burtą, przynajmniej tak wygląda to na zdjęciach - http://books.google.com/books?id=PhGMcJw9THgC&lpg=PA49&ots=dtWuYZP2xi&dq=sitmar%201930&pg=PA20#v=onepage&q=sitmar%201930&f=false. A to na zdjęciu wygląda jak liniowiec pasażerski.

Sebastian Zagrodzki2011-02-14

(poprzedni komentarz o tym, że Sitmar działało przed wojną, ale to było inne niż powojenne Sitmar wyciął spambot?)

Tak na mój gust - albo Durrez, Albania, albo Bari, Włochy. Zgaduję z ilości arabów na zdjęciu. Nie udało mi się znaleźć żadnego zdjęcia z tamtych portów z tamtego okresu, więc nie potrafię potwierdzić.

Jest parę osób w uniformach - możnaby sprawdzić z jakiego kraju są. Do tego cienie są całkiem wyraźne, więc może w jakiś sposób pozycję słońca przeanalizować :)

Merlin2011-02-14

@Sebastian: chodzi raczej o to SITMAR: http://www.theshipslist.com/ships/lines/sm.htm - działali właśnie w okolicach 1915-1935

Merlin2011-02-14

Hm, a może to jest Libia? To by pasowało do połączenia Włosi + Arabowie (Libia była włoską kolonią przed wojną).

Ryszard Szopa2011-02-15

Jak mówi Dr. House - wszyscy kłamią.

Fotka nie jest, jak Janek pisze, z Europy, tylko z Egiptu, z portu Aleksandria, można nawet dokładnie ustalić, w którym doku stoi statek - jakość zdjęcia jest rewelacyjna.

0. Wśród ludzi na nabrzeżu widać żołnierza egipskiego (Merlin chyba też go wypatrzył bystrym okiem) - więc szukamy w Egipcie.

1. Aleksandria była jednym z portów, do których zawijały statki rejsowe armatora SITMAR: http://www.timetableimages.com/maritime/images/sitmar1.htm

2. Charakterystyczna architektura magazynów i płaski skyline - w innych portach zupełnie odmienny, szybko wskazały na Aleksandrię. Przykład magazynów - charakterystyczne dachy (po prawej) i jasne koło nad wrotami (po lewej):

http://www.photoship.co.uk/JAlbum%20Ships/Ports%20Harbours%20Piers/slides/Alexandria%20Docks-02.html

Ale magazyny to magazyny i wszędzie (w Egipcie) mogą być podobne, więc ciągle to nie dowód a poszlaka.

3. Bardzo trudno było znaleźć inną fotkę pokazującą brzeg z perspektywy statku, dla potwierdzenia, że to to samo miejsce. Nie było też żadnych zdjęć architektury z tego kawałka miasta. Poza tym w latach 1910-1930 zmieniał się obraz portu, przebudowywano też regularnie doki...

4. ...dlatego (Ach! jakie to było przyjemne) fajnie było w końcu znaleźć fotkę z rzędami dachów magazynów w tle.

http://www.egyptedantan.com/alexandrie/images/arriveebateaudockport24.JPG

Pozostało tylko ustalenie - w którym miejscu stał statek! Mapa portu z 1930 roku:

http://www.aaha.ch/photos/port.htm

Powiązanie obu zdjęć z korektą na (pływającą) pozycję fotografa i analiza mapy pozwoliła na idealne oznaczenie pozycji, z której dziadek Janka wykonał fotografię, et voila!

http://dl.dropbox.com/u/621059/Solution%21.jpg

PS: Ustalenie daty: jeżeli internet się nie myli, to kapelusze typu "klosz" jakie mają na głowach modne panie ze zdjęcia weszły z hukiem do świata mody w 1926/27 roku - więc prawdopodobnie to te lata. Z przykrością należy stwierdzić, że nieliczni panowie mają na głowach modne kapelusze typu Panama (aktualny krzyk mody), a większość z nich (poza feziastymi lokalesami) zadowala się typowymi płaskimi pork pie hats - które swoją świetność przeżywały w 1910 roku.

Igor2011-02-18

Moze teraz bedzie OK?

http://dl.dropbox.com/u/621059/Solution.jpg

Igor2011-02-18

No nie, powaliło mnie. Jestem naprawdę pod wrażeniem!

Nie sądziłem, że uda się ustalić tak dokładnie gdzie zdjęcie zostało zrobione. Jak się też okazało, moja podpowiedź była nieprawdziwa :-) (i nie, to nie mój dziadek podróżował).

Szykuję już trudniejszą zagadkę :-)

Jan Rychter2011-02-21

Jeszcze dodam, że przez Was muszę teraz każdą zagadkę najpierw fotografować telefonem z Google Goggles, żeby nie było za łatwo. Ech.

Jan Rychter2011-02-21