Klastry obliczeniowe w Amazon a finansowanie nauki

2010-07-21

Amazon zaczyna oferować klastry obliczeniowe

Dotąd infrastruktura EC2 w Amazon Web Services nie gwarantowała jakości połączeń sieciowych między serwerami. Nie nadawała się więc do uruchamiania aplikacji wymagających szybkiej komunikacji. Eliminowało to sporą część naukowych zastosowań obliczeniowych, gdzie kod często zrównoleglony jest za pomocą MPI (Message Passing Interface), czyli synchronicznej drobnoziarnistej komunikacji.

W tej chwili jest inaczej i moim zdaniem pod dużym znakiem zapytania stoi kupowanie przez naukowców własnych komputerów i budowanie własnych rozwiązań. Bardzo trudno jest oferować moc obliczeniową taniej niż robi to Amazon (wiem, liczyłem). Co więcej, klaster w Amazonie można mieć w minutę, a klaster własny — po latach od rozpoczęcia starań.

Finansowo różnica może być kolosalna — jakże często cena rozwiązania jest ustalana w chwili ogłoszenia przetargu, zaś ostateczne uruchomienie i wykorzystanie następuje lata później. Znam ośrodek obliczeniowy, gdzie klaster uruchamiany był przez niemal dwa lata! Po takim czasie jest to już niemalże rozwiązanie przestarzałe.

Co ważne, klaster w amazonie włącza się gdy jest potrzebny, a wyłącza gdy nie jest. Nie trzeba się martwić o starzenie się sprzętu, utrzymanie, chłodzenie, prąd i serwisowanie.

Instytucje finansujące naukę powinny od tej chwili kwestionować wystąpienia o granty, gdzie inwestuje się w sprzęt, zaś ułatwić uzyskiwanie środków na wykupywanie mocy obliczeniowej u dowolnie wybranego dostawcy.


Komentarze

a klaster własny — po latach od rozpoczęcia starań

Od przedwczoraj RackSpace udostępniło całe oprogramowanie, na których działa ich chmurka, jako open source. Taka informacja.

Inna to taka, ze nie wszyscy w Polandii korzystają z ICM, czy własnych klastrów, nawet jak mają "granty". Popularnym rozwiązaniem jest używanie studenckich pracowni kopmuterowcyh w nocy ;d

Kuczek2010-07-23