iPhone 4

2010-06-08

iPhone 4 ogłoszony. Jestem pod wrażeniem tego, jak Apple zostawia konkurencję z tyłu. Och, oczywiście teraz wszyscy informatycy-eksperci będą się rozwodzić nad tym, jak to iPhone nie odtwarza Flasha, a telefony z Androidem już za chwileczkę, już za momencik będą (mówią to już od ponad roku). Będą tłumaczyć, jak to oprogramowanie nie wnosi nic nowego, a sprzęt jest średni.

Totalne nieporozumienie.

iPhone 4 wprowadza trzy nowe duże rzeczy. Każda dla informatyka jest nieistotna, a dla kupujących — olbrzymia:

  • Ekran o bardzo dużej rozdzielczości: już pisałem, że powoduje to, że „całe” strony WWW zmieszczą się teraz na ekranie. Dodatkowo, każdy kto lekceważy potrzebę dużej rozdzielczości ekranu w telefonie komórkowym, nie ma pojęcia o rynku japońskim.

  • Filmy: nagrywanie i fantastycznie łatwa edycja w iMovie na telefonie.

  • Wideo-telefon, który działa. I jeśli ktoś mówi, że to jest już od lat, nie rozumie różnicy między działającym a niedziałającym rozwiązaniem. Na podobnej zasadzie telefonia VoIP istniała przez 10 lat przed Skype — i co z tego? Nikt poza brodatymi informatykami w swetrach nie był w stanie zadzwonić przez internet. W wideo-połączeniach Apple możliwość błyskawicznego przełączania z przedniej kamery na tylną jest fantastyczna.

Nieważne są parametry techniczne — ważne dla kupujących jest to, że 1) zobaczą czytelny tekst na ekranie, 2) będą mogli nagrać film z dzieckiem i natychmiast go zmontować w atrakcyjnej formie, 3) będą mogli zadzwonić do bliskich i zobaczyć ich na ekranie.

Istotny jest też czas pracy na baterii — na oko znacząco większy od dowolnego z telefonów z Androidem.


Komentarze

Telefony z Androidem już odtwarzają Flasha...

Sebastian Zagrodzki2010-06-08

Fanboy alert ;)

Ekran: Ja bym się specjalnie nie jarał rozdziałką, każdy mid-endowy telefon z androidem ma teraz rozdzielczość ~ 800x500 i nie sądzę, by była ona do odróżnienia od applowskiej na ekranie 3,5 calowym. Wiadomo, że chodziło o zdublowanie rozdziałki ze starszych wersji w celu zachowania zgodności. Za to fajny bajer to IPS.

Aku: Samsung w specyfikacji Galaxy S (4 calowy AMOLED, nowy energooszczędny ARM Samsunga) podaje 2x dłuższe czasy "stendbaja" niż iP4. Podoba mi się ten kierunek - ale to nie jest znowu jakiś kosmos.

Wideorozmowy: Zobaczymy, ja jestem sceptyczny co do tej funkcji - fajnie się sprawdzają w Startreku ;) Ale mogę się mylić

Foto/video: Standard. Nie wiem jak edycja - jestem sceptyczny czy filmy z komóry komuś się będzie chciało edytować - ja krótkie wrzucam na yt i zapodaję linki przez maila/sms a długie to sobie wolę edytować w domu.

Ogólnie fajny telefon, ale w dobie androida 2.1 już tak nie kopie dupska jak premiera pierwszego iPhona niestety. Polecam poużywać telefonu z androidem a potem krytykować - sam mam oba i przewaga apple (IMHO dzięki Bogu) stopniała.

Mnie na keynote najbardziej rozwaliły te oklaski jak Steve pokazała film w HD i zdjęcia 5MP ;). Insanely awsome! :)

Adam2010-06-08

Jeśli chodzi o parametry techniczne to nowy iPhone również wypada znakomicie:
http://www.engadget.com/2010/06/07/iphone-4-vs-the-smartphone-elite-evo-4g-n8-pre-plus-and-hd2/

Jeśli dla kogoś odtwarzanie badziewnego flasha, spowalniającego jak cholera wyświetlanie stron jest najważniejsze to jego sprawa.

Łukasz2010-06-08

Podsumuję tak. Kosmos dla usera iP 3G. Dla kogoś kto ma HTC Desire już mniejszy :). Ale doceniam - zapowiada się bardzo fajna słuchawka.

Adam2010-06-08

Za to bardzo podoba mi się ta obiecywana wytrzymałość i antena. Dotychczasowe iPhony to crap jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia, do tego jakość rozmów (nie wiem jak z 3GS) jest beznadziejna. Nowy iPhone wydaje się być pancerny.

Adam2010-06-08

@wideo telefon który działa

Niestety, nie działa. Wideotelefonii używam powiedzmy "produkcyjnie", i wideotelefon który nie potrafi tego zrealizować w standardzie 3G jest zabawką/elementem vendor lock-in a nie funkcjonalnością której mogę użyć.

I to nie jest tak, że mam jakąś straszną ochotę hejtować nowego iPhone, chciałbym sobie kupić w końcu iPhona, ale mam cztery proste wymagania do telefonu (dobry aparat foto, MMS, modem BT/tethering, 3g video właśnie), i iPhone ciągle ich nie spełnia.

Alex2010-06-08

http://techcrunch.com/2010/06/09/dont-buy-the-android-evo-it-is-a-seriously-flawed-device/ - jakby ktoś miał jeszcze wątpliwości dlaczego nie należy się kierować tabelkami porównującymi :)

Łukasz2010-06-09

Alex: ale jeśli dobrze zrozumiałem Steve'a, to ten wideotelefon jest oparty na standardach, w dodatku opublikują specyfikację, więc nie ma mowy o vendor lock-in.

Nie jest 3G pewnie dlatego, że chcieli to mieć po IP (WiFi), a nie tylko przez sieć 3G operatora. Jak też podejrzewam, używają kompresji H.264 Baseline — czy to mieści się w standardach 3G?

Jan Rychter2010-06-09

Sebastian: mhm… http://twitter.com/jcroft/status/13558075666

Jan Rychter2010-06-09

Adam: ale o ile dobrze rozumiem, to telefony Androidowe mają 800x500, ale nie pikseli RGB, tylko składowych pikseli ekranu AMOLED. Pisałem o tym zresztą: http://jan.rychter.com/blog/2010/3/29/dowieziono-za-mao-pikseli.html

Myślę, że w przypadku iPhone 4 ważna jest nie tyle sama rozdzielczość (nikogo nie obchodzi ile tych pikseli faktycznie jest) tylko fakt, że a) widać czytelnie znaczki kanji, b) można oglądać zdjęcia w kilka osób i wszyscy dobrze je widzą (szeroki kąt widzenia).

Jan Rychter2010-06-09

JWR: no ja mogę powiedzieć tylko o tym co sam widzę. Southparkstudios.com działa znakomicie :)
BTW, akurat Hulu to ciekawy przypadek - działa, pod warunkiem że magicznie wymusi się zmianę User-Agenta. Hulu z premedytacją blokuje korzystanie z mobilnych przeglądarek Pisze o tym PCWorld: "According to Adobe, Hulu does not own distribution rights for their content on mobile devices and therefore cannot stream video to smartphones". http://www.pcworld.com/article/196727/first_look_android_22_froyo_with_flash_player_101.html

Sebastian Zagrodzki2010-06-09

H.264 powstało raczej po sfinalizowaniu specyfikacji UMTS. Nie siedzę w tym na bieżąco, ale z szybkiego researchu wynika, że UMTS video call jest kodowany za pomocą 3G-324, w którym wsparcie dla H.264 jest opcjonalne. Znając Apple stawiam raczej na to, że będą lansować jakieś swoje rozwiązanie oparte na H.264, i mam nadzieję, że się w tym mylę. A obiecywana specyfikacja to będzie jakieś API do nakładania głupich min czy avatarów na transmisję video a nie coś na poziomie kodeków.

Przy okazji: czy reklamowane od pierwszego iPhone wizualne zarządzanie pocztą głosową, dziala u polskich operatorów?

Alex2010-06-09

Alex: A dlaczego „masz nadzieję, że się w tym mylisz”? H.264 to bardzo dobry standard, a profil Baseline został stworzony dokładnie do wideokonferencji. Dlaczego chcesz obstawać przy 10-letnich starociach jak H.263?

Ja np. cieszę się, że wreszcie będzie można na telefonie zobaczyć twarz rozmówcy, a nie jeden wielki piksel zmieniający się w tempie pokazu slajdów.

Poza tym mam wrażenie, że wyciągasz z… zaplecza, powiedzmy, te stwierdzenia, bo patrzę na slajd Steve'a i widzę: H.264, AAC, SIP, STUN, TURN, ICE, RTP, SRTP. Głupich min i avatarów nie widzę. A na następnym slajdzie jest wielki napis OPEN, zaś Steve mówi, że cały ten bajzel zamierzają przepchnąć przez komitety od standardów i zrobić z tego otwarty standard.

I popatrz: http://www.tuaw.com/2010/06/09/skype-hedges-on-facetime-compatibility/ — myślę, że liczba ludzi, do których będziesz mógł zadzwonić tymi protokołami szybko przekroczy liczbę tych, którzy mają (i używają) wideotelefonów UMTS/3G.

Wizualna poczta głosowa w Erze mi działa. W Orange wiem, że też działa.

Jan Rychter2010-06-10

Sebastian: no wiem, wiem, złośliwy byłem. Ale nie mogłem się powstrzymać, tamto demo było bardzo udane :-)

A na ile starcza bateria przy takim flashowaniu?

Jan Rychter2010-06-10

JWR: A nie wiem. Rzadko kiedy flashuję bardzo długo. Ale myślę, że na kilka godzin raptem. Tylko to chyba nie kwestia flasha, a baterii i wyświetlacza ogólnie - jak czytam książki to tak samo bateria się zjada w parę godzin.

Sebastian Zagrodzki2010-06-11

@JWR

Nie zrozumieliśmy się: videotelefonia nie interesuje mnie jako problem technologiczny, tylko jako zaspokojenie pewnej potrzeby. Nie interesuje mnie za bardzo co było na slajdach Steve'a i jakie TLA w iPhone 4 się znajdą, tylko, trywialnie: czy zadzwonię z video do uzytkownika iPhone 4 i nie będę musiał się zajmować tym jak to działa, oraz, co równie ważne czy z iPhone 4 zadzwonię do aktualnego użytkownika 3G. Nic więcej mnie nie interesuje w tym przypadku. Rozumiem, że jako technologista, żyjesz tym co będzie w Next Big Thing, ale ja jako uźytkownik przejmuję się tym co jest dostępne teraz, i czy jest to zgodne z tym co mają aktualni użytkownicy, a nie tym co będzie za pół roku.

Alex2010-06-11

Alex: oczywiście rozumiem, to bardzo sensowne podejście. Wcześniej pisałeś jednak co innego: o "vendor lock-in" i "Znając Apple stawiam raczej na to, że będą lansować jakieś swoje rozwiązanie oparte na H.264, i mam nadzieję, że się w tym mylę. A obiecywana specyfikacja to będzie jakieś API do nakładania głupich min czy avatarów na transmisję video a nie coś na poziomie kodeków."

Nie będę Ci przyklejał etykietek, jak Ty mi — ale pozwoliłem sobie dyskutować ze stwierdzeniami na temat technologii, które wygłaszałeś ze sporą pewnością siebie, a które nie były prawdziwe :-)

Jan Rychter2010-06-12

Fajny artykuł dający trochę inne światło na te całe videorozmowy:
http://www.spidersweb.com.pl/2010/08/nie-smiejcie-sie-z-facetime.html

cizu2010-08-16