Polecam: Dropbox

2010-05-20

Dropbox. Co ja bym bez tego serwisu zrobił? Używam Dropbox do tylu rzeczy, że nie wyobrażam sobie już pracy bez niego.

Przede wszystkim, daje mi synchronizację pomiędzy komputerem na biurku a laptopem. Pracując przy biurku wiem, że mogę niemal w każdej chwili wstać, zamknąć laptopa i wyjść z nim, kontynuując pracę poza biurem.

W Fablo używamy Dropboxa jako wspólnego archiwum i metody wymiany plików. Koniec wysyłaniem (i zapominaniem) załączników w poczcie. Wiadomo gdzie czego szukać, a wszystko samo się aktualizuje. Podobnie robimy obieg dokumentów — wiadomo do czyjego INBOX powinien trafić dany dokument, żeby dalej coś się z nim stało. Podobnie wygląda obieg dokumentów z biurem księgowym — zamiast wysyłać sobie załączniki, wrzucamy po prostu wskanowane dokumenty w odpowiednie miejsce.

Używam Dropbox do przygotowywania paczek ze zdjęciami dla klientów. Wrzucam po prostu plik ZIP do katalogu Dropbox/Public i po jakimś czasie klikam „Copy Public URL” — pod tym adresem jest hostowana przez Dropbox paczka ZIP dla klienta.

Używam też Dropboksa do błyskawicznego robienia mini-galerii zdjęciowych. Zdjęcia wgrane do Dropbox/Photos/ są automatycznie dostępne jako galeria w WWW.

Nie do pogardzenia jest też fakt, że cały czas mam sieciowy backup wszystkiego, co się znajduje w katalogu Dropbox. Wiem, że gdyby coś się stało z moimi komputerami, najbardziej aktualna wersja moich danych jest bezpieczna.

Naprawdę polecam, jeśli ktoś jeszcze nie używa. Działa pod Mac, Windows, Linux, wersja darmowa daje 2GB miejsca, wersja płatna 50GB to $99 rocznie. Warto.

Ujawniam: link do Dropbox jest afiliacyjny, dostanę trochę miejsca jeśli ktoś się przez niego zapisze. Ale jak ktoś nie chce dać mi miejsca to i tak niech się zapisze – warto.


Komentarze

Ten ktoś kto się zarejestruje przez twój referalowy link też dostanie dodatkowe 250MB miejsca.

Grzegorz2010-05-20

Czy dropbox w waszym biurze synchronizuje się po LANie między komputerami?

Adam2010-05-20

Adam: tak.

Jan Rychter2010-05-20

Do sharowania plików w biurze dropbox jest nieefektywny kosztowo - tu jest ciekawy opis tej kwestii: http://forums.dropbox.com/topic.php?id=7760

tom2010-06-06

tom: E. To moim zdaniem słabe argumenty. Po pierwsze, w Dropbox płaci się obecnie za dostęp do 50GB danych, a nie za 50GB miejsca. Tamten ktoś spodziewał się widocznie, że jak założy 10 kont i razem je będzie współdzielił, to będzie miał 500GB. Nie będzie miał. Dropbox zapowiada, że może to zmienią, ale dla mnie to jakoś zupełnie nie jest problemem.

Po drugie, co działa tak samo a jest efektywne kosztowo? Tzn. jak nie Dropbox to co?

Jan Rychter2010-06-07

Miodzio!
Dodatkowe 250MB do DropBoxa, via referral.

Kto pierwszy ten lepszy :-)
https://www.dropbox.com/referrals/NTQ0ODI4Mjk

Arth2010-06-30

Ciekawa sprawa ten cały Dropbox - maly backup dla plikow do tego oddzielnie mozna pliczki udostepniac dla ludzi - nie bawiac sie w rapidy itp

https://www.dropbox.com/referrals/NTQ0ODI4Mjk

Przez linki ref dostajesz tak jak i ja 250 MB extra

FREDpol2010-07-05