VP8 jako open source

2010-05-19

Google otwiera kodek wideo VP8 na licencji BSD (jako część WebM Project).

Jestem ciekaw, ile firm zgłosi się w najbliższych miesiącach z patentami dotyczącymi technik zastosowanych w VP8.

Kilka lat temu miałem sporo kontaktów z On2 Technologies (autorzy kodeków VP), gdy budowałem systemy Video on Demand z japończykami. Było to dawno, wtedy nowością było VP4, potem zaczęliśmy używać VP5. Z kodekami On2 zawsze były dwa podstawowe problemy: po pierwsze, nie były akceptowane przez dostawców treści, po drugie, wiadomo było, że nie ma i nie będzie wsparcia sprzętowego dla nich. Z czasem H.264 dojrzało, pojawiło się wsparcie sprzętowe i kodeki On2 odeszły w zapomnienie.

Z VP8 będzie niestety podobnie — o ile nie wydarzy się wielki przewrót, nie będzie wsparcia sprzętowego do dekodowania tego formatu, a bez tego nie ma on szans powodzenia poza światem komputerów PC. Urządzenia mobilne po prostu nie dadzą rady.

Dla zainteresowanych polecam bardzo ciekawą analizę techniczną VP8.


Komentarze

Oglądałem keynote i tam mówili o sprzętowym wsparciu dla VP8. Ciekawe co na to wszystko Apple i Microsoft :)

Łukasz2010-05-20

Łukasz: a co mówili? Gadanie jest tanie. :-)

Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu, myślę, że częściowe wsparcie sprzętowe jest możliwe, bo większość trybów predykcji jest rżniętych z H.264. Znacznie gorzej będzie z filtrem loop, bo ten jest
(niepotrzebnie) skomplikowany i inny niż w H.264.

Pytanie jednak czy któryś z producentów sprzętu będzie zainteresowany.

Mam wrażenie, że całe to zagranie z VP8 wcale nie ma na celu „przestawienia” świata na VP8, tylko stworzenie wiarygodnej konkurencji dla H.264, tak by opłaty licencyjne pozostały na niskim poziomie.

Jan Rychter2010-05-20

Dokładnie nie pamiętam ale był slajd z logami firm hardwerowych :) Dobrze by było gdyby udało się osiągnąć w końcu konsensus w sprawie wideo w html5. Microsoft powiedział (http://blogs.msdn.com/ie/archive/2010/05/19/another-follow-up-on-html5-video-in-ie9.aspx) że będzie wspierał VP8 jeśli użytkownik zainstaluje kodek. Ciekawe co powie Apple...

Łukasz2010-05-20

Łukasz: mogę się pobawić w przepowiednię:

Apple nic nie powie. Zignoruje VP8 kompletnie. Z kilku powodów. Po pierwsze, mają bardzo dobrze zoptymalizowane dekodowanie H.264 (ze wsparciem sprzętowym na nowszych platformach) i dobre narzędzia do tworzenia H.264. Po drugie, nie będą chcieli instalować oprogramowania, które będzie wolne i zawodne. Po trzecie, nie będą chcieli wspierać kodowania, którego nie mogą zdekodować na swoich najbardziej dochodowych i przyszłościowych urządzeniach, czyli iPhone i iPad. Po czwarte wreszcie, Steve jest perfekcjonistą i nie widzę powodu, dla którego miałby wspierać coś, co jest technicznie gorsze (czytaj: gorzej kompresuje i gorzej wygląda), niż to co ma obecnie.

Jan Rychter2010-05-20

Google raczej ogarnie temat w przeciwienstwie do poprzednikow jak On2 czy DivX. W najgorszym wypadku pojawi sie kilka firm z ktorymi razem beda robic patent pooling i dzielic sie wplywami. Wierze w ich sile przeforsowania na rynku nowej konkurencji dla WMV itp. bo 1) zwiekszy to atrakcyjnosc androida dla producentow sluchawek, 2) ogloszenie otwarcia kodu VP8 dziwnym trafem zbieglo sie z ogloszeniem Google TV (http://googleblog.blogspot.com/2010/05/announcing-google-tv-tv-meets-web-web.html).

Jesli chodzi o wsparci sprzetu dla VP8 i urzadzen mobilnych to: "VideoCore-enabled smartphones are expected to provide up to 8 hours of WebM playback on the handset display or up to 14 hours of playback on HDTVs connected via an integrated HDMI interface." http://www.broadcom.com/press/release.php?id=s471536

Marek2010-05-21