PIT za 2009 — warto elektronicznie

2010-04-18

Ostatnie dni na wypełnienie rocznego zeznania PIT. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili przypomnę o istnieniu programu e-Deklaracje. Pozwala na wypełnienie i wysłanie najpopularniejszych typów zeznań.

Jestem pod wrażeniem tego programu. Owszem, ma wady, ale wynikają one głównie z wad platformy Adobe AIR i Acrobat. Żaden program AIR nie zachowuje się tak, jak powinien (nawet wielkość okienka nie dostosowuje się sensownie do ekranu). Jeśli jednak pominąć te drobiazgi, to jak na projekt realizowany przez administrację państwową jest naprawdę nieźle.

Słyszałem od kilku osób, że nie używają, bo się boją że nie działa — moim zdaniem warto używać, bo działa nieźle, składa sprawnie, no i oszczędza wycieczki na pocztę.


Komentarze

Ja w tym roku użyłem, jak zwykle, programu PITy, który też umożliwia wysyłanie formularza przy użyciu systemu e-Deklaracje.

Ot, otwartość formatu w praktyce.

Jakub Anderwald2010-04-18

Jakub: o, nawet nie wiedziałem, że tak można! Rewelacja!

Jan Rychter2010-04-19

Z niejakim zapałem parę dni temu ten program pobrałem, przymierzyłem się do klepania ale ... wcześniej przeczytałem dla pewności warunki użycia.

No i rozliczając się razem z żoną mogę się rozliczyć elektronicznie ale ... wcześniej musielibyśmy wysłać papierowe kwity upoważnienia ;-)

Tedy wróciłem do PityNG

Mekk2010-04-19

A ja nie wierzę w deklaracje składane elektronicznie.
Pieczątka i podpis na kopii to coś pewnego w ręku na późniejszą awanturę, i dopóki w naszym państwie będzie jak jest to twardo będę się trzymał zasady, że kwit w ręku to najlepsze zabezpieczenie.
Dlaczego? Dlatego, że urzędy państwowe mają w zwyczaju sporo rzeczy gubić, a potem udawać że nigdy do nich nie dotarły, jak na przykład mój dyplom do potwierdzenia kwalifikacji w ministerstwie infrastruktury, który pechowo wysłałem pocztą. Gdybym zaniósł na kancelarię, miałbym podstawy do dochodzenia swoich praw. A tak figa.

Lech2010-04-22

Lech: no, właśnie dlatego dostajesz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z kryptograficznym potwierdzeniem, że o danej godzinie dany dokument złożyłeś. Jak dla mnie jest to znacznie lepsze niż pieczątka na kopii, a daje Ci dokładnie takie same prawa przy ewentualnych kłopotach później.

Jan Rychter2010-04-23