Banki blokują konta ofiar

2010-04-16

Minister Michał Boni zwrócił się do banków o ułatwienie członkom rodzin ofiar katastrofy dostępu do pieniędzy. Minister musiał się zwrócić, bo banki zgodnie z prawem gdy dowiedziały się o śmierci jednego z właścicieli rachunku, natychmiast zablokowały konto.

A może zamiast robić jeden wyjątek warto zastanowić się nad ogólnym sensem tych przepisów? Dziś gdy małżeństwo ma wspólne konto, w przypadku śmierci jednego z małżonków konto jest blokowane. Dzieje się tak, pomimo że zgodnie z prawem tylko połowa pieniędzy na owym koncie wchodzi w masę spadkową.

Bank może, na zasadzie wyjątku, zezwolić na wypłacenie z rachunku zmarłej osoby pewnej części pieniędzy zaliczkowo, o ile ma pewność, że osoba pobierająca pieniądze znajdzie się wśród spadkobierców - tłumaczy mec. Jerzy Bańka, główny prawnik ZBP. Zaznaczył, że zależy to wyłącznie od dobrej woli banku, bo ogólna zasada jest taka, że z wypłatą pieniędzy z konta bank powinien poczekać na oficjalny dział spadku po zmarłym.

Oczywiście normalnie banki dobrej woli nie wykazują, bo łatwiej jest im zablokować i przetrzymać całość pieniędzy. Pomimo, że nie wszystko jest spadkiem.


Komentarze

Niestety..., doświadczyłem kiedyś dobitnie problemu, o który piszesz, gdy zmarł Mój Ojciec. Pieniądze z Jego konta odzyskaliśmy po ponad roku.

przemekspider2010-04-16

"Dziś gdy małżeństwo ma wspólne konto, w przypadku śmierci jednego z małżonków konto jest blokowane. " nie jest tak. Jeśli mamy WSPÓLNE konto, wtedy blokowana jest połowa środków.

Co innego PEŁNOMOCNICTWO. Ono rzeczywiście wygasa wraz ze śmiercią właściciela rachunku.

Jeśli chodzi o samą sytuację to bardzo nie podoba mi się zachowanie ZBP i innych notabli. Dlaczegóż niby jak ginie ktoś znany to robi się wyjątek? Znani mają łatwiej, bo przez to, że są znani, więcej osób im pomoże. A szary Kowalski pozostaje sam na pastwę losu i prawa...

Krasus2010-04-16

A choćby w mBanku jest przecież "dyspozycja na wypadek śmierci" - jaki problem wskazać do wykonania przelew zdefiniowany na indywidualne konto choćby współmałzonka, kancelarii prawnej...whatever.

Budyń2010-04-17

Krasus: nie, blokowane jest 100% środków. A przynajmniej tak zablokowały banki w ośmiu przypadkach, jakie widziałem. I na to również wskazuje nagłe zamieszanie wokół kont rodzin ofiar katastrofy.

Budyń: dyspozycja na wypadek śmierci ma limit wysokości, nie jest to więc rozwiązanie problemu, co najwyżej tymczasowe remedium.

Jan Rychter2010-04-17

@Jan, http://forumprawne.org/prawo-cywilne/66601-wspolne-konto-bankowe-smierc-malzonka.html Połowa środków wchodzi w skład masy spadkowej i tę połowę bank powinien zablokować. Choć być może w rzeczywistości może to wyglądać inaczej...

Krasus2010-04-18

Krasus: właśnie o tym piszę. Wiem jak powinno być, ale banki robią inaczej — i co im zrobisz?

Ogólnie szykuję znacznie większy artykuł o sprawach podatku spadkowego, bo są dużo gorsze problemy, z których ludzie nie zdają sobie sprawy.

Jan Rychter2010-04-19

@Jan, super, czekam na publikację, na pewno coś takiego się przyda szerszej publice. Powodzenia!:)

Krasus2010-04-19