Apple i reszta

2010-04-01

Andy Ihnatko w artykule na temat iPada:

In fact, after a week with the iPad, I’m suddenly wondering if any other company is as committed to invention as Apple. Has any other company ever demonstrated a restlessness to stray from the safe and proven, and actually invent things?

To jest celne spostrzeżenie i dobre pytanie. Dlaczego tylko Apple ma odwagę wprowadzać nowe rozwiązania? Czemu reszta rynku kopiuje tylko siebie nawzajem dodając co roku trochę megaherców, pikseli, gigabajtów i preinstalowanych „pasków z narzędziami (toolbars)”?


Komentarze

Przy okazji - w tym momencie Andy wydaje mi się najciekawszym i najbardziej konkretnym dziennikarzem technologicznym w US. Recenzje iPada dokonane przez Mossberga i Pogue'a wieją schematycznością i nudą.

Marcin Zaremba2010-04-01

W dodatku jest dowcipny. Świetnie się go słucha w podkastach MacBreak Weekly.

Jan Rychter2010-04-01

"Czemu reszta rynku kopiuje tylko siebie nawzajem "

Bo celem managerów jest zarządzanie i zarabianie, a nie wymyślanie i potrzeba specyficznego teamy i silnego wizjonera? Zaczynam mieć paranoiczne wrażenie, że całe zło cywilizowanego świata jest spowodowane przez zarządzanie i bankowców. Ale ja się nie znam.

Igor2010-04-01

Igor: może nie tyle przez zarządzanie co przez rozliczanie menedżerów, a konkretniej przez stosowane kryteria?

Jan Rychter2010-04-02

A OLPC/XO [1]? GUI jest tam koncepcyjnie bardzo podobne do iphone/os (jeśli chodzi o niektóre rudymenta, rzecz jasna, a nie eye-candy) no i było pierwsze. Historycznie zaś to ja bym raczej palcem pokazywał w kierunku Palo Alto (Xerox) a nie Capuccino... Software'owo zaś, openstep (i BSD pod spodem) to też nie tylko i na pewno nie pierwotnie zasługa Apple.

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/OLPC_XO-1

Antoni2010-04-06

Wydaje mi się, że jest to błędne spostrzeżenie, oparte na sukcesie iPada (który o dziwo jest w sprzedaży dopiero kilka dni, a był sukcesem już na początku roku)
Czy Microsoft Surface nie jest nowym rozwiązaniem? Nie jestem pewien, ale to chyba Microsoft w Surface pierwszy pokazał interfejs multitouch, który dziś znamy z produktów Apple. Za nowe rozwiązanie uważam również Natal. Podobnie u Google - wprowadzili choćby Wave (nieudanie) czy ChromeOS (nowy model korzystania z komputerów). Dodałbym również WolframAlpha, który moim zdaniem ma szansę rozruszać rynek wyszukiwarek dużo bardziej niż Bing.

Krzysztof2010-04-07

Krzysztof: gdzie mogę kupić Microsoft Surface? Albo Natal?

Jan Rychter2010-04-08

Fakt Natal nie jest jeszcze dostępny, ale z tego segmentu mogę dodać do listy jeszcze Nintendo Wii, które kupić możesz. Co do Surface'a - kupić go nie można bo Microsoft na razie stosuje tu inny model sprzedaży, sprzedając urządzenie firmom wraz z dedykowanym oprogramowaniem, np. dla T-Mobile w Stanach. Surface'a można było poużywać niecały miesiąc temu na targach samochodowych w Genewie. Nie wiem czy i kiedy trafi pod strzechy, nie jest jednak projektem tylko na papierze czy stronach Microsoftu.

Krzysztof2010-04-08

Krzysztof: z Nintendo Wii się zgodzę, z OLPC XO (Antoni wspomniał) też — to innowacyjne urządzenia.

Ale chodziło mi o coś innego. Szczególnie na rynku komputerów większość firm zapakowała się do pudełka "GENERIC". Wszyscy produkują dokładnie takie same laptopy, desktopy, wszyscy używają tego samego Windows na nich. Różnicują się parametrami (które rzadko mają znaczenie) i ilością śmiecia, jaki jest wrzucany na owe komputery.

Tylko jedna firma konsekwentnie od lat idzie własną drogą i robi odważne produkty, które wszyscy na początku krytykują (ludzie nie lubią nowego).

Bardzo chciałbym, żeby takich firm było więcej.

Jan Rychter2010-04-09