Odejście Flasha: graficy się boją

2010-02-04

Pisałem niedawno „wielki krzyk o dostępność Flash na iPhone rozlega się głównie w niewielkim pokoju, gdzie siedzą projektanci i graficy”.

Krzyczą, bo są przerażeni. Boją się, bo jak Flash zniknie, to nie będą mogli używać narzędzi Adobe do robienia „stron WWW”, a inaczej nie umieją.

PS: Drodzy Projektanci i Graficy, czy każdy z Was ma kupione narzędzia Adobe? (Adobe CS4 Web Premium to 8048zł, Web Standard to 4732zł, CS4 Master Collection to 12840zł) Jak poproszę o kwitek lub fakturę, to się znajdzie?


Komentarze

fakturkę? nie takie rzeczy już się w photoshopie robiło... :p

mitcom2010-02-04

Ja akurat mogę się pochwalić pakietem Adobe cs5 kupionym. I chyba kolego zapominasz o takich narzędziach jak Dreamveaver, fireworks, Photoshop, illustrator etc. A może próbowałeś kiedyś zrobić kawałek skalowalnej grafiki svg w czymś innym niż illustrator . Kolego ty chyba zapominasz że to Adobe pośrednio wytycza już dawno standardy w projektowaniu graficznym i opensourcowe pakiety starają się cały czas doganiać świat Adobe który przede wszystkim ma społeczność która dąży do standardów.
Sprubuj kiedyś zrobić jakiś większy projekt komercyjny krosmediowy który połączy takie media jak druk wideo internet etc i wtedy wypowiadaj się na temat całej firmy Adobe bo problemem nie jest Adobe czy flash tylko jak ktoś z tych narzędzi korzysta, a może dzięki temu że był flash już dawno oglądasz filmy na you toube i teraz świat opensource ma do czego dążyć propagując html5 i nowe znaczniki video. Daj mi opensourcowe rozwiązanie jak osadzić obiekty 3d tak żebyś sobie mógł obejżeć produkt w sklepie z każdej strony i wtedy tutaj adobiego. Puki co to właśnie Adobe wytycza standardy a świat opensource stara się ...

marcincook2010-09-28