Wsparcie 8.1 nie jest dla start-upów

2010-01-21

PARP grozi firmom mającym dotacje 8.1.

Innymi słowy, wsparcie POIG 8.1 nie jest przeznaczone dla firm typu start-up. Niezbędnym elementem rozwoju firmy start-up jest przekształcenie struktury własnościowej — pozyskanie inwestora na dalszy rozwój lub odsprzedaż części udziałów.

W propagandzie wokół działania 8.1 (prowadzonej również przez pracowników PARP) słowo start-up często się pojawia. Najwyższy czas przestać go używać i mówić wyraźnie, że wsparcie jest dla świeżo założonych firm, które nie zamierzają nic zmieniać w swojej strukturze przez kolejne pięć lat (dwa lata projektu + trzy lata okresu trwałości).

Dla wielu przedsięwzięć taki wymóg oznacza pewność porażki na rynku.


Komentarze

Przesadzasz:

- nie grozi - przypomina, co jest w umowach, ktore kazdy beneficjent 8.1 podpisuje
- struktura wlasnosciowa moze sie zmienic - grunt, zeby nie wypasc z kwalifikowalnosci - to jest sprawdzane

Jesli zmienia sie struktura wlasnosci, informujesz o tym RIF/PARP (bo taki masz obowiazek - zapis w umowie), jesli firma po zmianach nadal jest firma mikro/mala nie powinno byc zadnych problemow

d.2010-01-21

Ale czy na pewno? Komunikat PARP nie zmienia niczego w rzeczywistości prawnej, która dotyczy beneficjentów (firm, które umowy już podpisywały). Tak było i jest - trzeba się zwrócić z zapytaniem do PARP via RIF o możliwość zmiany właściciela spółki (najlepiej przedstawiając rozsądne uzasadnienie).

PARP zawsze miał możliwość odmówienia - a wręcz odwrotnie, miał możliwość wyrażenia zgody! To co bardziej niepokojące to planowane zmiany:
Zmiany w zasadach POIG 8.1

wraz z wnioskiem o udzielenie wsparcia złożył oświadczenie, że w okresie od dnia złożenia wniosku o udzielenie wsparcia do 3 lat po dniu zakończenia realizacji projektu, nie jest ani nie będzie kontrolowany przez przedsiębiorcę działającego na rynku właściwym, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.3)

Nie znam jeszcze dokładnej interpretacji (poczekam na oficjalne zmiany), ale jak rozumiem tu PARP nawet nie będzie mógł wyrazić zgody na sprzedaż, bo wnioskodawca taką sprzedaż wykluczy.

Powiedzmy zrobię SuperFilesTube, Google czy chociażby Onet będzie chciał zainwestować, a tu lipa. Przez 3 lata będę musiał się kisić. Jak wiadomo każdy udany start up, raczej wymaga dofinansowania w celu wejścia na globalny rynek (czy to w ujęciu Polski, Europy czy też świata). To już nie jest dziwne, to jest chore... student który cudem uzbiera 100tys, zainwestuje (zrefinansuje) 400, będzie miał fizycznie związane ręce.

Łukasz Plutecki2010-01-21

Łukasz: komunikat jest głośnym ostrzeżeniem. Z innych źródeł zaś wiem, że PARP odmawia w przypadkach wystąpienia z zapytaniem (sam wystąpiłem). Nie znam przypadku, by PARP się zgodził na przekształcenie struktury własnościowej.

Najczęstszy przypadek to przenoszenie projektu z jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością — we wszystkich znanych mi przypadkach PARP odmówił.

Masz rację co do reszty — dokładnie to miałem na myśli pisząc, że to działanie nie jest dla start-upów.

Jan Rychter2010-01-21

Wiesz - ja osobiście uważam, iż pisanie wniosku na jednoosobową działalność i spółkę cywilną jest szaleństwem :) - sami o mały włos nie napisaliśmy w pierwszym naborze na sp. j. (gdyby nabór był o miesiąc wcześniej spełnialibyśmy kryterium 12 m-cy), jednak z obecnej perspektywy (czy nawet perspektywy 2 naboru 2009 nikomu bym tego nie polecał).

Według mnie osobowość prawna daje dużo większe pole manewru - między innymi co do zmian właścicielskich. Nie testowałem niestety czy RIF wyrazi zgodę na zmianę właściciela sp. z o.o. Intuicyjnie powiedziałbym, iż dobrze uzasadniona zmiana przejdzie, natomiast (także intuicyjnie) zmiana w przypadku działalności jednoosobowej nie.

Łukasz Plutecki2010-01-21

Łukasz: oczywiście masz rację — tym niemniej pamiętaj, że w pierwszej rundzie nie mogły składać wniosków spółki z o.o. w organizacji — a to dla wielu oznaczało, że trzeba było błyskawicznie założyć dowolną firmę, żeby zdążyć ze złożeniem wniosku.

Co do zmian właścicielskich w spółce z o.o. — chętnie dowiedziałbym się o przykładzie spółki, gdzie PARP wyraził zgodę na zmiany. Może ktoś zna?

Jan Rychter2010-01-21

Jest jeden przypadek zmiany formy własności na spółkę jawną (chyba z JDG?) we Wrocławiu.
Opisane jest to tutaj:
http://blog.uspro.pl/?p=220

Cytuję:
Mamy już 6 aneksów do umowy o dofinansowanie i może opóźnienie w końcowym rozliczaniu wynika też z faktu, że w trakcie realizacji zmienialiśmy formę prawną z działalności gospodarczej na spółkę jawną.

Łukasz Matuszewski2010-02-04