Bootstrap 9.9: krótka relacja

2009-09-06

Paul Bakaus

Na wczorajszym Bootstrapie wystąpił Paul Bakaus, opowiadając o jQuery UI. Mówił ciekawie, zaś jQuery UI zamierzam się poważniej przyjrzeć. Dotąd byłem zwolennikiem YUI (YAHOO User Interface Library), głównie dlatego, że jest to biblioteka udokumentowana, przetestowana, rozwijana i kompletna. Z YUI jest jednak jeden kłopot: budowanie skórek (themes) jest bardzo trudne.

Paul pokazał ThemeRoller i zademonstrował jak łatwo jest zmieniać wygląd widgetów jQuery UI. To może przeważyć — jak wiadomo często nie trzeba mieć poprawnego rozwiązania, można mieć wystarczające. jQuery UI może być właśnie takim „wystarczającym” rozwiązaniem do wielu rzeczy. Co prawda nie będzie robić wszystkiego, ale za to będzie dobrze wyglądać.

Rafał Agnieszczak opowiadał o doświadczeniach z jego StartupSchool. Jak zwykle mówił ciekawie. Mam spory szacunek do Rafała — jest kontrowersyjny i wiele osób go nie lubi, ale robi doskonałą robotę jeśli chodzi o nowe przedsięwzięcia. Do tego ma zdrowe podejście biznesowe: firmy mają zarabiać pieniądze, a nie zbierać użytkowników czy brylować w rankingach megapanelu. Chciałbym, żeby inwestorzy VC w Polsce myśleli równie trzeźwo i konkretnie jak Rafał.

Trzecia prezentacja była o gametrade.pl (którego sam jestem od paru tygodni użytkownikiem). Krótko, ciekawie, konkretnie. Bardzo mi się podobało. Serwis jest przykładem tego, jak można szybko i tanio zbudować coś, czego ludzie potrzebują i za co prawdopodobnie zapłacą.

Zrobiłem też krótki fotoreportaż

Poprawka: jak mi wypomniano, to był Bootstrap 9.9 a nie 9.7. Ach, te numery wersji.