Ułatwienia w rozliczaniu projektów unijnych

2009-09-24

Według planów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przedsiębiorcy nie będą musieli dostarczać kopii wszystkich faktur przy staraniu się o wypłatę unijnych dotacji. Wystarczą zbiorcze zestawienia. Zwiększona zostanie za to liczba kontroli.

To dobra zmiana. Poza praktycznym aspektem oszczędności ton papieru, przechodzenie od biurokratycznego przekładania papierów do myślącego kontrolowania jest bardzo pozytywne.


Komentarze

Niestety jest to bzdura. Jak do tej pory trzeba było dostarczać kopie wszystkich faktur (dwustronne kopie, bo muszą być odpowiednio opisane), tak praktykowane jest to cały czas. Chyba jeszcze wiele słów i deklaracji padnie, zanim zacznie to być wprowadzane w życie. Nie wiem jak jest w innych działaniach, ale w 8.1 jest tak cały czas. A przy małych projektach (tzn. przy projektach małych firm), wydatki są zazwyczaj rozdrobnione (nie kupujemy jednej maszyny za 500 tysięcy), więc rozliczenie stosunkowo krótkiego i niedużego finansowo etapu (powiedzmy około 20 tysięcy) może przybrać formę całego segregatora wypełnionego idiotycznymi kserówkami, protokołami odbioru itp. My jesteśmy w stosunkowo dobrej sytuacji, bo pisząc projekt przewidzieliśmy taki obrót spraw i w każdym miesiącu mamy przewidzianą odpowiednią sumę na materiały biurowe (co zresztą i tak nie wystarcza).

Buzz2010-02-24