Umowa dofinansowania 8.1

2009-07-20

Miła pani z RIF (Regionalna Instytucja Finansująca) zadzwoniła umówić mnie na podpisanie umowy dofinansowania (działanie 8.1 POIG). To znaczy, że kończy się etap przygotowań do projektu i zaczyna sam projekt.

Oznacza to też ostateczną decyzję o wykonywaniu projektu — do podpisania umowy zawsze można jeszcze się wycofać. Potem już nie jest tak łatwo.

Czeka mnie niestety jeszcze weksel, co nigdy nie jest przyjemne. Deklaracja wekslowa jest bezlitosna — PARP ma prawo zażądać zwrotu całości wypłaconych pieniędzy wraz z odsetkami w dowolnej chwili i z dowolnego powodu, przez cały czas trwania projektu oraz przez trzy lata po zakończeniu jego realizacji. Zawiadomi mnie o tym fakcie listem na całe siedem dni wcześniej. Rozumiem konieczność bata na nieuczciwych przedsiębiorców, ale ta deklaracja to przesada: daje olbrzymią moc urzędnikom PARP. Od tej chwili będę jeszcze uprzejmiejszy dla PARP, zaś pracownikom agencji będę nisko się kłaniał :-)


Komentarze

Naprawdę niema przepisów jasno regulujących kiedy PARP może zrealizować weksel? Toż to zaproszenie do korupcji!

P2009-07-20

Powinna być sporządzona deklaracja wekslowa, która określi ramy weksla.

Pozdrawiam, M.

Maciej2009-07-21

Maciej: jest deklaracja wekslowa. Jej treść sprowadza się do tego, co napisałem we wpisie.
Treść deklaracji dostępna jest na stronach PARP.

Jan Rychter2009-07-21

Tak samo Janku jest z kredytami hipotecznymi.

Niby możesz "negocjować" umowę, ale jeśli nie zgodzisz się na weksle, teoretycznie w każdym momencie możliwą kontrolę zdolności kredytowej, etc. to pieniędzy nie dostaniesz i swojego upragnionego M nie kupisz.

Gratuluję odwagi bo do odważnych świat należy - kto nie ryzykuje, nie zyskuje, a jestem pewny że masz 'rock-solid" business plan i że wszystko pójdzie dobrze i ten weksel nie będzie miał znaczenia. Powodzenia i jeszcze raz gratulacje!

Michał2009-07-25

Za parę lat PARP będzie miał szufladę weksli do zrealizowania. To na pewno nie jest zgodne z prawem dać na star-up weksel o spłacie 7 dni z odsetkami. Bzdura, na pewno je anulują. Apropo pieniądze z weksli wrócą do UE?

Michał2010-07-30