Wyniki ankiety TechAuli

2008-03-06

26 lutego na Ogólnopolskim Barcampie rozdaliśmy wszystkim do wypełnienia ankietę. Chodziło o przygotowanie TechAuli, czyli nurtu technologicznego spotkań Aulowych.

Opracowanie wyników zajęło mi trochę czasu, głównie dlatego, że musiałem nauczyć się kilku nowych dla mnie technik. Wyniki jednak są interesujące. Oto wygenerowana automatycznie infografika podsumowująca jedną ilustracją wyniki ankiety:Powyższa infografika zawiera mnóstwo informacji. Wielkość czcionki i jej kolor oznaczają średnie zainteresowanie danym tematem (większa czcionka i "gorętszy" kolor to większe zainteresowanie). Koła odpowiadają znajomości danego pojęcia: im mniejsze koło, tym więcej osób zaznaczyło zero przy danym pojęciu, co oznacza że w ogóle go nie znali. Położenie pojęć wynika z analizy czynników podstawowych i jest najlepszą projekcją danych w dwa wymiary przy zachowaniu wzajemnych odległości między pojęciami. Odległości definiowane są przez korelację odpowiedzi, co oznacza że pojęcia na które ludzie odpowiadali podobnie powinny znaleźć się bliżej siebie. Odpowiednio, na przeciwnych biegunach grafiki znajdą się pojęcia, na które ankietowani odpowiadali skrajnie różnie.

Kreski pod pojęciami reprezentują "potencjalne zainteresowanie". Zakładając, że jeśli ktoś zaznaczył "0" przy danym terminie, to dziś nic o nim nie wie, ale bardzo chciałby się dowiedzieć, policzono nowe średnie zainteresowanie. Kreski i ich kolor odpowiadają różnicy pomiędzy średnim zainteresowaniem oraz tym "nowym", uznającym zero za "bardzo interesujący temat". Jak widać, są tematy które są zarówno nieźle znane, jak i mają spory potencjał (np. django), są też tematy oklepane (Perl) i kompletnie nowe (Lua).

Interesujące jest, że Erlang i Prolog znalazły się blisko najbardziej znanych pojęć. Nazwy te brzmią znajomo dla wielu osób, wygląda to na efekt dobrego marketingu, którego nie ma np. Lua. Inne ciekawe spostrzeżenia, to że makra znalazły się zdecydowanie zbyt blisko Perla i technologii doskonale wszystkim znanych, z czego można wnioskować, że uczestnicy ankiety interpretowali to pojęcie jako makra tekstowe, a nie programistyczne (z języków typu Lisp). Podobnie nieoczekiwane jest umiejscowienie "pattern matching" i "non-deterministic programming". Pierwszego oczekiwałbym raczej w okolicy języków funkcyjnych (być może mylony był z wyrażeniami regularnymi), drugiego przynajmniej bliżej języka Prolog.

Na najbliższych spotkaniach Auli i TechAuli zamierzam znowu poprosić tych, którzy jeszcze ankiety nie wypełnili, o odpowiedzi. Ciekaw jestem, jak poprzesuwają się kółka na grafice!